V kněžském semináři oslavili výročí posvěcení kaple

Výročí devadesát let od posvěcení kaple sv. Cyrila a Metoděje si o předposledním listopadovém pondělí připomněli obyvatelé kněžského semináře v Olomouci. Kulaté výročí si kromě bohoslovců a představených kněžského semináře připomněli také studenti Vysokoškolských kolejí AKS, kteří nyní kapli využívají.

Slavnostní mši svaté předsedal olomoucký pomocný biskup Mons. Antonín Basler. Ten v promluvě připomenul mj. osud kaple, kterou prošly nejen stovky budoucích kněží, ale za časů minulého režimu také mnohem vyšší počet absolventů Pedagogické fakulty. Během násilného uzavření olomouckého kněžského semináře tehdy kaple sloužila jako aula k promocím.

„Dnes máme mimořádnou příležitost uvědomit si, jak velký dar nám poskytuje Bůh, že smíme mít tato privilegovaná místa, kde zaznívá Boží slovo, kde se zpřítomňuje tajemství Ježíšovy smrti a zmrtvýchvstání, kde se setkává kousek místní církve,“ nechal se také slyšet otec biskup Basler.

Samotný průběh liturgie se nesl ve znamení spolupráce mezi seminaristy i obyvateli studentských kolejí. Službu u oltáře zajistili bohoslovci společně se studenty, o hudební doprovod se rovněž postarali seminaristé, kteří se střídali se studentskou scholou.

Kaple sv. Cyrila a Metoděje slouží v současnosti po většinu týdne laickým studentům. Kromě mší svatých zde probíhají také oblíbené úterní večerní chvály, kam přicházejí mladí z celé Olomouce. Seminaristé se svými představenými využívají kapli o nedělích a při jiných významných událostech.

Výběr fotografií ze slavnostní mše svaté naleznete ve fotogalerii na webovém portálu Člověk a víra. Autorem fotografií je Josef Polehňa.

Scroll to top