postní on-line vir

Postní VIR proběhl netradičně on-line

Vskutku neobvyklou podobu měla letošní postní duchovní obnova VIR, kterou pravidelně pořádají bohoslovci Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci. Kvůli nepříznivé pandemické situaci se jindy víkendové setkání uskutečnilo pouze na jeden den a navíc on-line. Na účastníky i přes omezení čekal bohatý program na téma Boží (po)volání k životu.

„Kvůli pandemii jsme v minulém roce zrušili oba termíny, proto jsme se rozhodli uspořádat letošní obnovu za každou cenu,“ přiblížil motivaci jeden z bohoslovců Petr Hyánek, který má pořádání duchovních obnov ve své kompetenci. „Také už nám chyběla možnost každoročního setkání s účastníky, z nichž mnozí se obnov účastní pravidelně,“ doplnil student bohosloví.
On-line duchovní obnovu vedl spirituál kněžského semináře P. Vladimír Schmidt. Také pro něj byla letošní podoba rekolekcí nezvyklá. „Přiznám se, že mluvení před prázdnou kaplí pouze do kamery nebylo snadné,“ prozradil otec spirituál.

Kromě poslechu tří přednášek se účastníci mohli připojit do soukromé on-line místnosti k individuálnímu rozhovoru s knězem či bohoslovcem. „Díky rozhovorům jsem si lépe uvědomoval, že během přednášek nemluvím úplně do prázdna,“ nechal se slyšet otec Vladimír.

Konání on-line duchovní obnovy museli seminaristé zajistit také po technické stránce. „Do kaple jsme museli přivést pevné internetové připojení, chvíli trvalo propojení a vyladění veškeré techniky,“ popsal náročné přípravy bohoslovec Tomáš Vodehnal.

Vše se nakonec vydařilo a historicky první on-line duchovní obnovy z olomouckého kněžského semináře se zúčastnilo na třicet převážně mladých věřících. „Doufáme, že další VIR v době adventní proběhne již ve standardní off-line podobě,“ uzavřel s úsměvem seminarista Petr Hyánek.

Scroll to top