Olomoučtí bohoslovci navštívili pražský seminář

Oslava třicátého výročí znovuobnovení arcibiskupského semináře i každoroční setkání českých a moravských bohoslovců. Dvě radostné události spojené v jednu prožili olomoučtí bohoslovci o předposledním říjnovém víkendu v Praze. Součástí nabitého víkendu v hlavním městě byl také společný výlet na Karlštejn a návštěva bratrů premonstrátů na Strahově.

Setkání diecézních seminářů se odehrává každý rok a oba semináře se v organizaci střídají. Letošní ročník se uskutečnil po ročním odkladu způsobeném pandemií. Hlavní náplní pátečního večera byla (taktéž o rok odložená) oslava 30 let svobodného působení pražského arcibiskupského semináři.

Mši svatou celebroval apoštolský nuncius Mons. Charles Balvo, nechyběl pražský arcibiskup Dominik kardinál Duka a další čeští biskupové. Moravskou církevní provincii zastupoval olomoucký arcibiskup Jan Graubner. Po mši svaté následovalo setkání v refektáři, během něhož proběhla prezentace nové knihy Jak se žije v semináři od Tomáše Kutila a také došlo k představení nového CD s nahrávkami pražských seminaristů.

Sobotní den se nesl ve znamení společného setkávání. Dopolední program vyplnila návštěva státního hradu Karlštejn. Přímo na hradě se bohoslovci a představení zúčastnili mše svaté v kostele Nanebevzetí Panny Marie, který se nachází v tzv. Mariánské věži. Mši svaté předsedal P. Josef Pecinovský, děkan Kolegiátní kapituly Nanebevzetí Panny Marie na hradě Karlštejně. Následovala soukromá prohlídka části hradu včetně Křížové kaple. Odpoledne prožili bohoslovci v menších skupinách podle ročníků na různých místech hlavního města.

Setkání bohoslovců Čech a Moravy zakončila slavnostní nedělní bohoslužba v bazilice Nanebevzetí Panny Marie na Strahově. Hostitelé z Královské kanonie premonstrátů nabídli seminaristům komentovanou prohlídku známé knihovny i tamějšího Kabinetu kuriozit. Následoval společný oběd v klášterním pivovaru a na závěr prohlídka premonstrátských zahrad s vyhlídkou na Prahu.

V příštím roce se bohoslovci nesetkají v Olomouci, ale na Velehradě, kde proběhne víkendové setkání všech seminářů z České republiky a Slovenska.

Výběr fotografií ze slavnostní mše svaté naleznete v naší Fotogalerii.

Scroll to top