kandidatura

Dva bohoslovci byli přijati mezi kandidáty svěcení

Poslední neděle liturgického roku bývá v olomouckém Arcibiskupském kněžském semináři každoročně významný den. Kromě slavnosti Ježíše Krista Krále si bohoslovci s představenými připomínají výročí posvěcení seminární kaple svatých Cyrila a Metoděje a v tento den také některý z moravských biskupů přijímá bohoslovce třetího ročníku mezi kandidáty jáhenského a kněžského svěcení.

Nejinak tomu bylo i letos, kdy v neděli 22. listopadu přijali kandidaturu od otce biskupa Antonína Baslera dva bohoslovci třetího ročníku – Václav Slivka z olomoucké arcidiecéze a Milan Pazdera z diecéze brněnské. Pojem přijetí kandidatury může být pro některé čtenáře neznámý. Jedná se však o důležitý okamžik v rámci seminární formace každého bohoslovce. „Jednoduše řečeno jsou to duchovní zásnuby. Vyjadřujeme rozhodnutí pokračovat ve formaci a přijmout svěcení,“ vysvětlil pojem kandidát Václav Slivka.

„Přijetí kandidatury vnímám jako stvrzení vztahu s Bohem a veřejné rozhodnutí pokračovat dál po jeho boku,“ prohlásil bohoslovec Milan Pazdera. Podobně mluvil o svém rozhodnutí také Václav Slivka. „Je to důležitý krok na cestě ke kněžství i příležitost k vděčnosti za dosavadní Boží vedení,“ doplnil student bohosloví.

Samotný obřad se neobešel bez omezení, která přinesla platná protiepidemická opatření. Významné události proto nemohli být přítomni blízcí příbuzní obou kandidátů. „Necítil jsem osamocenost, ale naopak velkou radost, že se mnou Pán počítá,“ přiblížil své dojmy Milan Pazdera. Podle Václava Slivky měl obřad i přes omezení své kouzlo a byl pro něj jedinečný. „Jelikož jsem v semináři pověřen službou prefekta ritu (dohlíží na chod liturgie – pozn. red.), bylo nezvyklé sedět v lavici a jen se dívat,“ smál se netradiční situaci olomoucký bohoslovec.

Scroll to top