exercicie velehrad

Bohoslovci zahájili akademický rok exerciciemi na Velehradě

Arcibiskupský kněžský seminář se na týden „přestěhoval“ z Olomouce na Velehrad. Jako každý rok totiž bohoslovci zahájili svoji formaci duchovním cvičením – exerciciemi, které se konaly v Poutním a exercičním domě Stojanov nedaleko velehradské baziliky. Tématem exercicií, které vedl spirituál olomouckého semináře P. Vladimír Schmidt, byla Ježíšova podobenství.

Týdenní exercicie se tradičně konají ještě před začátkem akademického roku. Je to vhodný čas, kdy se mohou bohoslovci po náročném období prázdnin ztišit a rozjímat o svém povolání. „Exercicie máme na začátku právě proto, abychom se znovu zahleděli na Pána Ježíše a v tomto pohledu zůstali i nadále,“ vysvětlil P. Vladimír Schmidt.

Program jednotlivých dnů zahrnoval kromě mše svaté a Denní modlitby církve (breviáře) vždy tři zamyšlení, která se věnovala různým Ježíšovým podobenstvím z Matoušova a Lukášova evangelia. Každý den se mohli bohoslovci zúčastnit adorace, nechyběl ani prostor pro osobní rozjímání venku, třeba na procházce v okolí Velehradu. „Promluvy otce Vladimíra a také starost tamějších sester mi dala možnost, více se zamyslet nad povoláním a prohloubit vztah ke Kristu,“ doplnil bohoslovec prvního ročníku Matěj Adámek. Kromě zářijových exercicií mají bohoslovci během roku také víkendové duchovní obnovy, tzv. rekolekce, které se konají vždy jednou za měsíc.

V olomouckém kněžském semináři studuje v letošním akademickém roce dvacet bohoslovců. Jedenáct za Olomouckou arcidiecézi, pět za diecézi Brněnskou, tři za Ostravsko-opavskou a jeden za Českobudějovickou diecézi. Šest dalších moravských bohoslovců studuje v Itálii.

Scroll to top