služba lektorátu

Bohoslovci třetího ročníku přijali službu lektorátu

Neobvykle rušnou šestou neděli velikonoční prožili letos bohoslovci a přestavení Arcibiskupského kněžského semináře v Olomouci. Dva seminaristé z třetího ročníku totiž během dopolední mše svaté přijali z rukou brněnského biskupa Vojtěcha Cikrleho službu lektorátu. Slavnostní události se vzhledem k uvolněným opatřením zúčastnilo také několik rodinných příslušníků obou seminaristů.

Přijetí služby lektorátu bývá pro bohoslovce třetího ročníku dalším krokem na cestě k jáhenskému a kněžskému svěcení. Stejně tomu bylo také v případě letošních kandidátů – Milana Pazdery z brněnské diecéze a Václava Slivky z arcidiecéze olomoucké. „Udělení lektorátu je pro nás výzvou, abychom byli Písmu vždy věrní a nebránili mu v šíření,“ přiblížil význam služby bohoslovec Václav Slivka.

Během homilie vyzdvihl otec biskup také důležitost a smysl samotného lektorátu. „Nad službou lektorátu není možné mávnout rukou. Chceme zůstávat v Kristově lásce, abychom mohli vysvětlovat smysl Písma, abychom mu rozuměli a mohli vnímat jeho hloubku,“ pronesl ke kandidátům i všem přítomným.

Díky částečnému uvolnění protiepidemických opatření se mše svaté zúčastnili také blízcí obou seminaristů. „Měl jsem opravdovou radost z přítomnosti mé rodiny, ale také z krásné liturgie a zpěvu,“ popsal své pocity Václav Slivka. Podobně prožíval významný okamžik také Milan Pazdera. „Bylo skvělé mít kolem sebe moje blízké. Ze strany otce biskupa jsem vnímal, že s námi opravdu počítá, což mě povzbudilo,“ vzpomínal student bohosloví. Dalším významným milníkem bude pro oba bohoslovce přijetí služby akolytátu ve čtvrtém ročníku.

Scroll to top