Bohoslovci prožili víkend s otci biskupy

Součástí každého formačního roku v kněžském semináři je víkendové setkání bohoslovců s biskupem jejich domovské diecéze. Nejinak tomu bylo také letos, kdy tento víkend připadl na závěr doby postní.

Ačkoliv by se mohlo zdát, že se bohoslovci s otci biskupy potkávají prakticky neustále, kvůli vytížení studentů bohosloví i otců biskupů během akademického roku tomu tak není. Kromě udělování některých služeb v semináři (lektorát, akolytát) či dalších návštěv a občasných mší svatých v diecézních katedrálách je proto víkend s otci biskupy ideální příležitostí k setkání seminaristů s pastýři svých diecézí. Jak tato setkání v jednotlivých diecézích probíhala?

Olomoučtí bohoslovci s arcibiskupem vyrazili do Bzence

Komfortní zázemí poskytli olomouckým seminaristům a otci arcibiskupovi Janu Graubnerovi bzenečtí farníci v čele s tamějším duchovním správcem P. Martinem Rumíškem. Víkendové setkání zahájili adorací v místním kostele, během které také zasvětili Rusko a Ukrajinu Neposkvrněnému Srdci Panny Marie.

Sobotní den se nesl ve znamení výletu do nedalekého Domanína. Cesta vedla nádhernou krajinou plnou vinic. V Domaníně se konala společná mše svatá a společný oběd, odpoledne vyplnili bohoslovci odpočinkem či osobními rozhovory s otcem arcibiskupem.

Vrcholem celého víkendu byla nedělní mše svatá ve farním kostele sv. Jana Křtitele. Bohoslužbě předcházela společná modlitba křížové cesty. Následoval výborný oběd a poté se hosté vydali na zpáteční cestu do Olomouce.

Brněnští seminaristé strávili víkend v Brně a Křižanově

Víkendové setkání zahájili brněnští bohoslovci společně s otcem biskupem Vojtěchem Cikrlem v brněnské katedrále sv. Petra a Pavla. Během podvečerní mše svaté také zasvětili Rusko a Ukrajinu Neposkvrněnému Srdci Panny Marie.

Ve společnosti brněnského sídelního biskupa strávili taktéž sobotní den. Na večer pak seminaristé vyrazili do Křižanova. Tam přespali do neděle v rodině jednoho z bohoslovců. Nedělní den pak strávili ve farnosti ve společnosti druhého brněnského biskupa Pavla Konzbula.

Ostravsko-opavští bohoslovci poznávali s otcem biskupem krásy Beskyd

Dějištěm společného víkendu v ostravsko-opavské diecézi se stala obec Bílá v Beskydech. Komfortní zázemí poskytl bohoslovcům a otci biskupovi Martinu Davidovi apartmánový dům v lokalitě Bílá – Mezivodí. Hlavní náplní sobotního dne byla pouť na nedaleké slovenské mariánské poutní místo Turzovka. Nedělní mši svatou strávili společně s farníky ve Starých Hamrech.

Výběr fotografií ze společného víkendu naleznete v naší Fotogalerii.

Scroll to top