Ministrant? Přítel Kristův!

První květnový den bylo v Arcibiskupském kněžském semináři neobvykle živo. Bohoslovci zde totiž uspořádali Ministrantský den pro olomouckou arcidiecézi.

Z jejích farností se do Olomouce vydalo 748 ministrantů s 60 kněžími, dalších 80 dobrovolníků s organizací dne významně pomohlo. Po úvodním rozdělení do skupinek odešli všichni do kostela Panny Marie Sněžné ke slavení mše svaté, kterou celebroval arcibiskup Jan Graubner.

Jeho kázání ladilo s mottem celého dne, které bylo inspirováno závěrem Markova evangelia: „Jděte do celého světa a hlásejte evangelium!“ Základem toho je podle otce arcibiskupa přátelství. „Ministrant není jen služebník u oltáře, ale také Ježíšův přítel, který přirozeně dělá to, co dělá radost Ježíšovi,“ uvedl ve své promluvě a upozornil: „Pokud máme krásné přátelství s Ježíšem, chceme k němu přivést i ostatní, aby jeho přátelství také poznali. Nenechte si ho jen pro sebe!“

Celý den, který kromě bohoslužby obsahoval také hru s plněním úkolů na různých stanovištích, jejichž tématem byly dary Ducha svatého. Atmosféru si pochvalovali i mnozí z účastníků. „Našel jsem zde nové kámoše, objevil jsem i prudiče, ale celkově super kolektiv! Moc se mi tady líbilo,“ svěřil se například Petr z farnosti Nový Hrozenkov.

Dobrovolník Tomáš zase ocenil, že se v semináři ministranti setkávají ve větším počtu. „Kluci tak pochopí, že i v jiných farnostech jsou ministranti, mohou se navzájem povzbudit a kamarádsky si povykládat,“ doplnil.

Pavel Fiala,

seminarista

Převzato z Katolického týdeníku 19/2019.

Foto: Lukáš Gelnar

Ministrantský den, snímek Lukáš Gelnar