Knírem na/za zdraví

Již popáté jsem se rozhodl během měsíce listopadu zkrášlit svou tvář knírem. Mladý muž takového vzhledu (nosící knír) může někdy působit lehce podezřele či zvláštně. Často se však právě skrze knír může „rozjet“ konverzace o dobrém záměru a hloubce, který skrývá.

Knír je živým poutačem na akci Movember, která upozorňuje na problémy celkového mužského zdraví, a z tohoto souboru zvlášť věnuje pozornost rakovině prostaty a rakovině varlat. V minulých letech jsme s přáteli tuto akci podpořili s velkým zápalem a nadšením pro věc. Pustili jsme se do propagace výrobou, zdobením a prodejem „kníratých“ perníčků, nebo nafocením a vydáním nástěnného kalendáře s našimi kníry…

Vidím, že tato akce má jistě dosah i na druhé. Zároveň budu-li otevřený já, může mít největší dosah a dopad na mě samotném. Nechat si narůst knír je maličkost, kterou však svým postojem můžu učinit nezměrnou a velkou.

Mám osobní zkušenost, která je mi zároveň i motivací. Můj dobrý kamarád ve velmi mladém věku dostal rakovinu varlat. Naše reakce na tuto zprávu byla mrazící. Také naše činnost, podpora a zájem, by se dalo říci, byly na bodě mrazu. Nemoci jsou jistě problémy, ale tím, že jim dáme nálepku „tabu“, nedosáhneme ničeho, vlastně se ani o nic nepokusíme. Kamarád se z boje vrátil a je krásným člověkem, který žije z toho, že žije pro druhé. Mě těší, že se s ním na spoustě dobrého můžu podílet i já.

Rád bych zakončil slovy z evangelia sv. Marka z 25. kapitoly, kde pán říká spravedlivým po pravici: „Byl jsem nemocen, a navštívili jste mě“. Zatímco ti po levici slyší: „Byl jsem nemocen, a nenavštívili jste mě“. Buďme i my na pravé straně a mějme jistotu neboť „Cokoliv jste učinili jednomu z těchto mých nepatrných bratří, mně jste učinili.“

Tak tedy, přátelé, na zdraví?

Milan Pazdera,

bohoslovec 1. ročníku

Foto: Libor Havlík 

OLYMPUS DIGITAL CAMERA

knirem na zdraví, snímek Milan Pazdera