Erasmus jako výzva!

Milí návštěvníci stránek AKS, chtěl bych se s vámi podělit o zkušenost s programem Erasmus+. Nevíte oč se jedná? To nevadí, snad vám to bude trošku jasnější po přečtení tohoto článku.

Erasmus+ není žádný program v počítači, ani aplikace pro android do chytrého telefonu. Jedná se o studijní program, který umožňuje studentům škol, které jsou do tohoto programu zapojeny, vyjíždět na studijní pobyty do zahraničí. Každá škola v tomto programu má své partnerské univerzity, kam je možno vycestovat na jeden či více semestrů, studovat, sbírat kredity a třeba poznávat cizí kulturu, a hlavně poznávat nové lidi.

Mně se podařilo projít výběrovým řízením, a tak jsem se dostal na Spišskou Kapitulu. Seminář na Spišské Kapitule je specifický a bylo pro mě zajímavou zkušeností tam přebývat. Je tam model formace odlišný od modelu, na který jsem zvyklý z Olomouce a myslím si, že i odlišný od ostatních seminářů.

Je velkou výzvou přijít do nového prostředí, kde nikoho neznáte, nevědět pořádně do čeho jdete a spoléhat na to, že Pán se nějak postará skrze lidi, kteří to mají na starost. Tak to bylo v mém případě. Jel jsem do zcela neznámého prostředí, z bohoslovců jsem neznal nikoho a z představených jsem se předtím setkal jen jedenkrát s otcem rektorem, asi na patnáct minut v Olomouci. Jelikož ve spišském semináři nikdo přede mnou nebyl, tak jsem neměl možnost získat nějaké reference. Byl jsem mile překvapen přijetím od nových spolubratrů bohoslovců i od představených. Myslím, že jsem zapadl do kolektivu velmi dobře. Takže chalenge no.1 „důvěřuj Pánu a On se postará“ splněna.

Další výzvou je jistě vydávat svědectví svým životem. To není výzva jenom na Erasmu, ale i v životě. Říkal jsem si: „Co bych těm klukům na Spiši mohl předat?“ Příklad lidskosti. Žít jako člověk, být jim dobrým kamarádem, nezraňovat, pomoct, když mě někdo požádá, studovat poctivě, abych nebyl na pohoršení svým lajdáctvím, atd. Nakolik se mi to podařilo musí posoudit jiní. Chalenge no.2 „svědčit svým životem“ je tedy podle studijních výsledků, i podle toho, že mám pozvání od spousty bohoslovců kdykoliv přijet, taky splněna.

Další výzvou by mohlo být přijímání zkušeností. Někdy se může stát, že chceme poučovat, rozdávat rady a myslíme si, že víme všechno nejlíp. Ale Erasmus je podle mě právě zkušeností, kdy můžu zjistit své limity, co mi nejde, v čem zaostávám za jinými. Můžu se k druhým postavit zády, když mě právem kritizují, nebo kritiku příjmu a snažím se v dané oblasti zlepšit. Již jsem si všimnul, že mám hodně nedostatků, kterých jsem si dřív nevšimnul. Chalenge no.3 „poznat své limity a přijmout zkušenosti“ je tedy splněna.

Nějak moc jsem se rozepsal a jistě by se dalo rozebrat ještě spoustu dalších výzev, které přináší Erasmus a život celkově, ale důležité je, aby tyto výzvy každý objevil sám a snažil se je dotáhnout do konce. Každý máme své životní výzvy, a proto je hledejme a plňme. Přeji vám, aby se vám to dařilo.

Bohoslovec Vojtěch Radoch

DSC_0031